Tunézia tájegységei
Tunézia földrajzi helyzeténél fogva a legkisebb területű és népességű Atlasz-vidéki muszlim ország, az Afrika és Európa közötti forgalom fontos tranzitállomása. A Földközi-tenger nyugati medencéjében elterülő Tunézia partvonalát 1200 km hosszan mossák a tenger hullámai. A szárazföldön Algéria és Líbia által határolt országhoz tartozik a partok előtt elhelyezkedő Djerba és Kerkennah-sziget is.
Az ország északi részét az Algériából átnyúló Tell- és Szahara-Atlasz lealacsonyodó hegyláncai foglalják el. A hegyláncok az ország egyetlen nagyobb, állandó folyójának,a Medjerdának a medencéjét fogják közre, amelyhez nyugat felé a Tuniszi-öböl termékeny síksága simul. A hegyvidéket sok helyütt mediterrán erdők borítják. A térségben sokfelé olajfák sorakoznak sok km hosszúságban. A vidék száraz ugyan, de a talajvíz olyan magasan van, hogy az olajfák gyökerei elérik. Másik fontos termény a mandulafa. Tunézia csapadékosabb északi harmadán a kellemes mediterrán éghajlat sokoldalú mezőgazdaságot éltet.

Medjerda folyó völgye (Észak-Tunézia)
Az ország középső része platószerű hegyvidék, amely a tengerpart felé alacsony parti síkságba, a Sahelba megy át. A csapadék rohamos csökkenése folytán nyoma sincs itt erdőségeknek. A legtöbb helyen még a fű is csak kínlódva nő meg. E száraz sztyeppvidéken a kontinentális éghajlat a meghatározó. Ettől délre helyezkedik el a Djerid-sott mélyedése már a Szahara sivatagi táblájának tartozéka, ahol szélsőséges hőmérséklat jellemző.
Tunézia területének csaknem fele homokkal fedett sivatag és félsivatag, amelyeken csak a datolyapálma-ligetek között megbúvó oázisokban telepedett meg az ember.
Tunézia éghajlata
Tunézia éghajlatára a szubtrópusi, medditerrán éghajlat jellemző, ami meleg/forró nyárral köszönt be. A leghidegebb hónap középhőmérséklete 9-11 °C, a legmelegebbé 26-32 °C között változik. A hőmérséklet abszolút maximuma a sivatagos területeken meghaladja az 50 °C-ot, de másutt is 44-50 °C-ig emelkedik. Északi részén őszi-téli esőzések (500-650 mm) mediterrán erdőket éltetnek. Januári középhőmérséklete meghaladja 10 °C-kot, míg a legmelebb hónapban, júliusban 25°C fölé emelkedik a hőmérő higanyszála. A Medjerda völgye szárazabb, itt gyakran kell öntözni.
A hőmérséklet abszolút maximuma a sivatagos területeken meghaladja az 50 °C-ot, de másutt is 44-50 °C-ig emelkedik. A hőmérséklet abszolút minimumai mindenütt fagypont alá süllyednek, -1, -7 °C között változnak. A csapadék legnagyobb része a téli hónapokban hullik. A Földközi-tenger menti térségben hullik a legtöbb csapadék (400-700 mm), míg a sivatagi területen a csapadék mennyisége nem éri el a 100 mm-t.
A fővárosban, Tuniszban is átlagosan csupán 4 mm a csapadék mennyisége a legmelebb nyári hónapban.
Tunézia Nemzeti Parkjai
Az országban 12 nemzeti parkot hoztak létre a helyi élővilág megóvása céjából, melyek közül az egyedülálló szépségével a Jebel Ichkeul Nemzeti Park az UNESCO világörökségének része.
Nemzeti parkjai:
- Bouhedma Nemzeti Park
- Boukornine Nemzeti Park
- Chambi Nemzeti Park
- El Feidja Nemzeti Park
- Ichkeul Nemzeti Park
- Djebel Chitana-Cap Négro Nemzeti Park
- Djebel Orbata Nemzeti Park
- Djebel Serj Nemzeti Park
- Djebil Nemzeti Park
- Sidi Toui Nemzeti Park
- Zembra és a Zembretta-szigetek Nemzeti Park