Tunézia összes városa közül Mahdia városában tehetjük a legcsendesebb és legpihentetőbb sétánkat. Felfedezhetjük másfél-kétórás sétánk során ezt a turisták által kevésbé ismert, de gyönyörű fekvésű várost.
Harborur
Sétánkat a kikötővel szembeni korzón kezdjük. A kikötő Tunézia legfontosabb halászkikötője, ahol színes, fából készült halászcsónakok sorakoznak, különleges hangulatot teremtve az idelátogatónak. A kikötővel szemközti utcában találhatjuk Mahdia legelegánsabb haléttermét, mely nagy népszerűségnek örvend a helyiek körében. 100 méter megtétele után megérkezünk a mahdiai halpiachoz.
Szuk
Élénk és mozgalmas élményben lesz részünk, ha benézünk a szukba, ahol péntekenként élelmiszervásárt is tartanak. A nyüzsgő forgatagba elvegyülve megismerhetjük a helyi portékákat. Tovább folytatva utunkat a város főterére jutunk és a hatalmas Skifa el-Kahlán (“sötét kapu”) áthaladva a város medinájába jutunk.
Skifa el-Kahla
A Sötét kapu eredetileg egyedüli bejáratként védte a fallal körülvett Fatimida-palotát. Jobb oldalon egy lépcsősor vezet a toronyból a fel tetejére. A bástyáról páratlan látvány tárul elénk. Az átjáróból balra fordulva a turisztikai információ mellett elhaladva jutunk el a Place du Claire-hez. (Skif el-Kahla-lépcső: nyitva hétfő-szombat 8:00-12:00 óra és 14:00-18:00 óra között, belépődíj van.)
Place du Claire
A Mosquée Mustapha Hamzával szemben kis kávézóban pihenjünk meg, és igyunk egy kávét vagy teát! Majd menjünk tovább egyenesen az úton egészen a következő térig, mely közvetlenül a Nagymecset előtt található.
Grande Mosquée (Nagymecset)
A mecsetet eredetileg márvánnyal burkolták, de ennek nagy részét eltávolították az évszázadok során, amikor rommá rombolták. A mecset az eredeti, spanyolok által felrobbantott mecset másolata. 1961 és 1965 között Alexandre Lézine francia építész tervei alapján építették fel. Az épület kb. 85×55 méter alapterületű, belül udvar található, melyet árkádok szegélyeznek. A Nagymecset után tovább sétálva a tengerparti úton jutunk el a Borj el-Kebir erőd (Nagytorony) felé. Bal oldalon pedig Mahdi-palota egykori maradványait tekinthetjük meg.
Borj el-Kebir
Az erődöt a 16. században emelték Abu Abdallah Mohamed pasa uralkodása alatt. A tetejéről kiváló kilátás nyílik a medinára, mahdinai földnyelven található kősírokra és a tengerre. Az erőd nyitva áll a turisták előtt, a város egyik fő látványossága.
Cimetiére
Európai szemmel furcsának tűnik, de nem ritka, hogy a helyi családok elhunyt családtagjuk sírkövén piknikeznek. Figyeljük meg a sziklás partszakasz bemélyedéseit, ahol néhány csónak jelenleg is horgonyoz. Régen a Fatimidák kikötője volt, melyet a félkör két végén álló kis tornyok közé kifeszített lánccal zártak el.
Phare
A város ma is működő világítótornya, egy Fatimida-torony helyére épült. A körzelben található néhány sziklába vájt főniciai sír. Körsétánkat fejezzük be azzal, hogy végigmegyünk a földnyelv másik oldalán elnyúló parti úton, a Rue Cap d’Africán! A medina házai szintén érdekesek, nem is beszélve a napnyugta gyönyörű látványáról, a homokos tengerpartról, ahova a Mahdia legjobb szállodái épültek.